Choď na obsah Choď na menu
 


Cesta človeka

Prečo na sebe pracovať?

     Tak čo, budeme na niečom pracovať? Mne sa momentálne žiada. Už som dosť lenivel a nič intelektuálneho som nerobil, tak to skúsim, držte mi palce. Ideme na to:

     Si predstavte, že človek po niečom túži. Po čom? Po krásnom a rýchlom aute? Po peknej žene či peknom mieste v práci? Aj to je možné. Ale ja túžim po inom, po vzdelaní. Možno si poviete že som hlupák či podobne, ale mám slabosť na vedomosti a závidím múdrim ľuďom ich znalosti a vedomosti, aj keď si to často neuvedomujem. Ale túžim po tom. Teraz sa naskytla otázka: „Ako na to?“ Hltať knihu za knihou? Možno, ale to by som ešte nezvládol. Tak to chce nejaký systém. Ale aký? Som veriaci v Krišnu, Buddhizmu a jogu, bo sám potrebujem niečomu veriť a viesť sám seba v živote a držať sa niečoho. Inak by som zblbol a bol veľmi zlý človek. Viera robí z ľuďmi zázraky. Držia sa nejakých zásad a pravidiel, čo je veriacim ako denný chlieb, či pre iného nejaké doplnky stravy a vitamíny, čo telo denne potrebuje. Inak by bol človek ako zver, bil by sa, zabíjal a rozmnožoval bez sebekázne a bez rozumu, bol by šialený. Viera robí z človekom zázraky. Počúva rady vzdelaných mníchov a učiteľov, aj inteligencie, čo mu umožní postaviť sa na vlastné nohy a viesť riadny a usporiadaný život, bez násilia z vierou v lepší život, plný krásna a tolerantnosti i múdrosti. Potom môže človek žiť dľa svojich predstáv a formovať svoje telo i psychiku. V joge je to možné. Učí, ako sa postarať o telo aj myseľ a vlastné schopnosti. Ak k tomu pridáme už v dnešnej dobe aj múdrosť východu, ako je poznanie strojov, elektroniky, stavby domu či továrne, aj potravinársky priemysel a aj atómovú či jadrovú fyziku a poznanie o kvantových časticiach, pochopiť aj fungovanie elektronických prístrojov a rádií i televízie. A hneď budeme hodnotnejším človekom. K tomu ešte pochopenie ľudskej psychiky pomocou psychológie a vede o poznaní svojho potenciálu, a môžeme pochopiť, že človek môže byť aj múdrejší.

     Viete už, čo človek potrebujete pre fungovanie, ako sa hovorí z každého rožka troška, ale k tomu ešte plus niečo navyše, čomu sa bude venovať celý život – povolanie. Okrem neho, však človek nesmie opomenúť na Krišnu. Ktorý stvoril všetko, a človek len dotvára a snaží sa ovládnuť hmotu na Zemi. Doluje a ťaží nerastné bohatstvá a rudy, okrem toho aj ropu a snaží sa ako-tak zachovať svoj evolučný cyklus. Niekedy to nejde bez vojny a útlaku – ale človek ako taký má aj svoje nevýhody. Nevie si urobiť poriadok vo vlastnom systéme prežívania a spolunažívania. Je tu veľký neporiadok. Veľa ľudí zastáva názor, že človek je pod vplyvom zmyslov, ktoré ho ovládajú. Ale, čo ak človek bude ovládať zmysli? Dá sa to, učí to Joga, Buddhizmus i Krišna a Jeho Oddaný. Keď sa spýtate nejakého jogína, ako to robí, povie, že len dodržuje pravidlá Jogy a denne nad nimi húta v meditáciách. Buddhisti to isté, a Krišnovi Oddaný navyše odriekajú – spievajú mahámantri. To jesť ako modlenie. Recitovaním či spievaním mahámantier človek komunikuje z Krišnom a tieto mahámantri sú ako daň, ale nie finančná. Je to totiž vibrácia zvuková, ktorá má moc pre odpúšťanie hriechov a vedie vedomie a dušu človeka k vykúpeniu. Za pomoci tejto mantri, človek sa povznesie a sám seba zachráni od najväčšieho úpadku proti hriechu. Ďalej je to aj oddaná služba,  či už v chráme alebo doma, v tichosti sa prihovárať modlitbou ku Krišnovi, či odriekať mahámantri. Malo by sa denne to i ono, ale ešte aj študovať denne literatúru o Krišnovi, Buddhizme i o joge. Človek sa potom stane lepším a bude vedieť aj pomôcť iným múdrou radou a povzbudením do ďalšieho života.

Ako na to?

     Už asi tušíte, že sa jedná o náboženské zásady v tomto dokumente. Čiastočne máte pravdu. Oddaný v Krišnu majú už svoj životný cieľ určený – je ním cesta k Bohu: milovať Ho, Vážiť si Ho a dodržiavať Jeho zákony a aj Lásku k Nemu. Ale žiaľ tu to aj končí. Treba však podotknúť, že Oddaným v Krišnu už nič viac netreba, sú spokojný a vyrovnaný s Krišnom a Jeho životným štýlom. Ale žiaľ, nemajú poznanie o vede. Majú svoj život a nič viac nepotrebujú, ale vedzte, keby nebolo vedy, kde by Sme teraz boli? Ako vraví jedna teória: „Na strome.“ Žiaľ to je nevýhoda Oddaných v Krišnu a Buddhistov a Jogínov. Nemajú záujem o pokrok. To je dosť smutné. Majú len túto chybu, viac som ich u Nich nenašiel. Učenie týchto Veľkých náboženstiev má iba tento nedostatok.

     Aby Sme boli aj múdri a mali v čom tlačiť, vydávať knihy a počúvať audio záznamy zosnulých učiteľov, na to treba aj techniku. A tú techniku si musí človek sám vymyslieť, navrhnúť a vyrobiť. Veď i na stavbu domu je treba nejakú tú teóriu – čiže múdrosť. A tú majú zase učenci východu. Vedia naplánovať budovu – hoci aj o sto poschodiach a naplánovať do nej všetko potrebné pre denný život. A táto budova bude schopná prežiť storočia, a udržať v nej život. A toto nedokáže človek bez príslušného vzdelania. Na výpočet stavby je treba počítať vzorce, kto ich vie? Jednoduchý človek nie. Na toto treba vzdelanie, a to sa dosiahne štúdiom príslušnej školy a literatúry. Čiže múdrosti, čo človek vekom nadobudol. Na prežitie človeka ako takého je teda potrebné mať aj nejakú múdrosť. A túto chcem aj ja dosiahnuť. Aspoň akej – takej múdrosti, aby som mohol pochopiť a vedieť niečo praktické spraviť či vyrobiť pre blaho iných a aj pre seba a tým byť pre spoločnosť nejako užitočný. Vravíte, že je to zbytočné? Tak si predstavte, žijete a Ste sám. Kde si kúpite raňajky a obed? Čím si vyčistíte zuby a kde si kúpite lieky na napríklad chrípku? Toto všetko a oveľa viacej človek potrebuje pre svoje prežitie. Potrebuje aj niekoho milovať. Krišnu – ale aj nejakú družku, či mi rozumie a číta mi z tváre, čo ma poteší, čím ma obdaruje, ak keď len porozumením a navarením dobrej a chutnej polievky? A čo urobím ja pre tú dobrú osôbku, aby som Ju tiež potešil a naplnil Jej život plným porozumenia a Lásky. Tu je odpoveď: učiť sa, učiť sa a učiť sa. A snažiť sa to zaviesť aj do praxe. Otázne však je, čo ma bude baviť a vydržím pri tom celý život? Odpoveď je tiež jednoduchá: Rob, čo ťa baví – napĺňa, z čoho máš radosť. Len sa treba držať istých pravidiel pri tom, nerobiť zlo a neubližovať iným a ani sebe. Učenia síce hovoria o posmrtnom živote o živote po živote, ale kto dokáže stvoriť dušu a dokonale sa o ňu postarať? Nik ju lepšie nezaopatrí ako Krišna. Dobrému človeku dá v budúcom živote dobrých rodičov a zlému človeku zlých rodičov – dobré a zlé zrodenie v budúcom živote. Tak, budete už konečne dobrý? Ak áno, tak dobre. A pre tých, ktorý to nechcú sa pýtam: Máte žalúdok na to, ak Vám bude robiť zlo celý budúci život človek – či viacerí tým istým spôsobom, a veľa inak, ako Ste robili Vy iným? Budete odolávať bojovať proti zlu, ktoré Vám bude robené celý život, vo dne v noci? Dokážete sa ubrániť neliečiteľnej chorobe? Či týraniu na základnej škole a či v práci, alebo dokážete sa vyliečiť, ak Vám  vznikne nádor v mozgu? Čo Vy na to? Teraz ak zlo rozdávaš, v budúcnosti odvetu za to očakávaš. To si zapíš za uši. Ak budeš dobrý, dobre sa Ti bude vodiť, ak nie, čakaj odvetu.

     Aby som navrhol, ako môžete na sebe pracovať, tak si zakúpte knihy o Krišnovi, Buddhizme a Joge. A všetko to začnite čítať. Mne osobne ešte pomáha aj kniha Dianetika a v minulosti aj pomáhala kniha Silvova metóda. V knihe Joga nájdete text o poučkách tzv jami a nijami. Sú to pojednania, ako sa máte starať o svoje vzťahy a denne čo máte dodržiavať, aby Ste mali, ako sa vraví čisté svedomie a čistý štít. Aby Ste po smrti mohli si nájsť lepšie životné umiestnenie, narodenie sa u lepších a slušnejších rodičov. Ktorý sa o Vás budú starať a zadovážia Vám potrebné vzdelanie a múdrosť a budú u Vás pestovať dobré vlastnosti a správanie. Tým si zadovážite cestu na Božie planéty a budete schopný sa o seba postarať, a splodiť zdravé, múdre a krásne deti. Budete potom v živote spokojnejší a šťastnejší a veľa ľudí Vám bude vychádzať v ústrety. Ak Ste sa rozhodli pre zlo, tak v budúcom živote, či už onedlho v tomto na to doplatíte. Ak nie teraz, tak v budúcnosti určite – budete trestaný. – To Vám Boh zaručuje, zlu neujdete. Ako sa vraví: Zlo a lož má krátke nohy.

     V knihe Joga sú spomínané dva pojmy, Jama a Nijama. A skúste o nich tak zľahka dumať pri jemnej a tichej hudbe – rozjímajte o tom, čo Ste sa dočítali v knihe Joga. A začnite cvičiť dychové cvičenia a polohy, tzv ásany. Napríklad mne pomohli cvičenia pes a mačka. Zaujmite sa do polohy na všetky štyri končatiny (na kolená, ruky pred seba a zohnúť sa v páse na dlane sa oprieť vystretými rukami o podložku pod seba a byť v polohe ako pes či mačka) a vyhrbte sa – chrbát dohora a vydychujte pri tom. Ale robte to pomaly a z výdychom. Potom začnite chrbticu hýbať opačným smerom a nadychujte sa. Ak sa Vám bude dariť, dýchanie a pohyb skĺbte do jednej činnosti a robte to naraz. Potom to robte stále dookola a pomaly. Po krátkom čase v tomto cvičení predžujte nádych a výdych a aj zhrbenie a vyhrbenie robte dlhšie – ruka v ruke – naraz. Až to zvládnete, po nádychu skúste na okamih prestať dýchať a čakajte až Vám bude telo opäť pýtať výdych. Pomaly vydychujte a môžte po výdychu znova na okamih prestať vydychovať a čakať, kedy Vám telo povie: nadýchni sa. Tak potom opäť počúvnite svoje telo a pomaly sa vyhrbujte a nadychujte. Robte to pomaly a v pokoji. Dopredu už na to buďte pripravený. Cvičte pri otvorenom okne a nech Vás nik neruší. Bude to pekných zopár minút pre Vás. Príjemne Vás to upokojí a načerpáte trocha pozitívnych síl pre ďalší kolobeh života. Počas toho, ako budete v tomto cvičení prestávať dýchať – nenásilne prosím a z rozumom, a necvičte to nasilu, sa Vám bude upokojovať psychika, dosiahnete reštart systému. A mozog sa lepšie prekrví a budete pokojnejší a vyrovnanejší. Je to malá päť minútovka pre Váš lepší, krajší a plnohodnotnejší život. Ak to budete cvičiť raz či viac razí za deň a pravidelne, dosiahnete životný nadhľad a budete šťastnejší. Len to nerobiť nasilu a pod tlakom. Ak sa Vám bude žiadať po návrate z práce či zo školy upokojiť sa, jednoducho si zacvičte cvičenia kočky a psa z dýchaním a … oddýchnite si. Dostavia sa počas a po správnom cvičení príjemné pocity, ktoré po cvičení len znásobte tým, ako budete myslieť na Vaše záujmy a koníčky, ak si splníte svoju povinnosť v domácnosti, škole či práci. A budete potom plnohodnotnejšie žiť. Stojí to za to, však? Než budete ďalej čítať, precvičte si toto prečítané aj v realite, bo inak nebudete, ako sa hovorí: V obraze. Po docvičení si oddýchnite a chvíľu premýšľajte dľa tohoto textu.

Životné poučky

     Dostali Sme sa po cvičení k lepšiemu životu. Vieme už dýchať pri pohybe v cvičení, na chvíľu sa stíšiť pri rozjímaní a dumať, čo Vás baví. Teraz sa zapodievajme trochu poučkami života, presnejšie jama a nijama v Joge. Ide o vnútorné a vonkajšie vzťahy vo vlastnom vnútri Vašej psychiky. Ide o sebapoznanie a sebavýchovu. Joga toto umožňuje, len Ju treba študovať.

     Najprv vonkajšie vzťahy – Vás voči iným ľuďom, jama: patria do nej:

neubližovanie, nenásilie (ahnisá):

Jogasútra   II.    34: Všetko chybné konanie, či už sme sa ho zúčastnili, schvaľovali ho, alebo ho spôsobili, pochádza zo skúposti, hnevu alebo klamu. Nech už sú to činy malé alebo veľké, všetky prinášajú ovocie vo forme bolesti a zatemnenia poznanie. Preto je veľmi dobré pestovať opačné (protikladné) postoje.               2.   pravdivosť (satja):

Jogasútra II.  36: Dokonalá pravdivosť sa prejaví v následkoch činov, lebo sú na činoch závislé.

nekradnutie(asteja):

Jogasútra   II.   37: Upevnenie sa v nekradnutí – to je priblíženie sa ku všetkým pokladom. Ak sme ustálení v asteji, všetky drahokamy sa nám otvárajú.

zdržanlivosť (brahmačarja):

Jogasútra   II.   38: Zdržanlivosť a sexuálne čistý život postavené na pevnom základe poskytujú telesnú, mentálnu a duchovnú silu.

5.     nehromadenie (aparigraha):

Jogasútra    II.   39: Upevnenie sa v nehromadení (nevlastnení), vedie k poznaniu princípu zrodu.

 

A teraz vnútorné vzťahy – Vás voči sebe samým, nijama:  patria do nej:

čistota (šauča):

Jogasútra   II.  40: Telo sa chráni čistotou, nedotýkaním sa iných ľudí (rozumne) a predchádzaním infekcií.

Jogasútra  II.  41: Čistotou sa zlepšuje schopnosť poznávania – jednobodosť mysle, kontrola nad zmyslami a spôsobilosť priamo vnímať svoju podstatu.

spokojnosť (santóša):

Jogasútra  II.  42: Spokojnosťou sa získa vynikajúci stav šťastia a mieru.

sebadisciplína (tapas):

Jogasútra    II.     43: Sebadisciplína čistí telo aj myseľ a vedie k dokonalosti.

sebapoznávanie (svádhjája):

Jogasútra    II.    44: Vnímavé sebaštúdium vedie k jednote s vnútornou podstatou.

stotožňovanie sa zo svojou podstatou (íšvarapranidhána):

Jogasútra II. 45: Dokonalosť sa získa oddanosťou svojej podstate.

 

     Zahrňme do tohoto ešte dve múdrosti od Mahátmá Gándhího: 

1: Podobne ako sa telesná výchova vštepuje telesným cvičením a intelektuálna výchova cvičením intelektu, tak aj ducha možno vychovávať len cvičením.

2: Tí, ktorí odkladajú sebapoznanie až do poslednej fázy života, nedospejú k nemu, lež k starobe, ktorá sa rovná druhému, ale žalostnému detstvu, a sú na tejto zemi bremenom.

     Tieto životné poučky patria a sú platné prakticky v každej rozumnej a cieľavedomej spoločnosti. Je jedno či je to komunistická, alebo kapitalistická spoločnosť. Ale do spoločnosti zlých ľudí sa tieto poučky nehodia. Len si zoberte také neubližovanie, dokážu to zlý ľudia? Alebo pravdivosť? Ak zlodej povie policajtovi, že zajtra vykradne obchod, ako to dopadne? Zlý a podlý ľudia sa tohoto nedržia. Tak isto ako ľudia túžiaci po hazarde a omamných látkach, rôzny príživníci, a feťáci a podobné indivíduá, medzi ktorých sa radia aj alkoholici.

     Tieto poučky sú len intelektuálne múdrosti, ktoré by sa mali dodržiavať každým človekom od ranného detstva až po smrť. Celý život sa nimi viesť. Je to základ rozumnej spoločnosti.

Jogasútra II. 31 - Tieto veľké cnosti nie sú obmedzené spoločnosťou, krajinou, dobou, okolnosťami – majú univerzálnu platnosť.

Jogasútra II. 33 - Ak sa chceme zbaviť zlých, rušivých myšlienok, treba v sebe pestovať opačné myšlienky.

 

     K tomu všetkému pripočítajme aj jednu Tibetskú múdrosť: Aj keby si žil posledný deň svojho života, pracuj na sebe, lebo odkladáš poklad do pokladnice.

     - Táto múdrosť platí ako pre neveriacich v posmrtný život a život po živote, tak aj pre veriacich v posmrtný život a život po živote. Ak totiž neveriaci bude viesť lepší život – cnostný, bude v očiach iných považovaný zo rozumného a múdreho človeka. A ak nebude veriaci viesť lepší život a bude zlý, tak v očiach iných bude pokladaný za zlého a opovrhnutia hodného človeka. Viera nerobí človeka človekom, ale iba, ak tú vieru dodržiava a plní svoje povinnosti pre blaho Krišnu, ľudí a samého seba. Takýto človek je potom sám vzorom pre iných a lepším v očiach ako ľudí tak aj Krišnu.

 

 

Dodržiavanie poučiek, a byť lepším človekom i veriacim, a psychohygiena aj k sebe a svojmu talentu

     Ako iste chápete, človek je človekom preto, bo má rozum a vie občas premýšľať, a narábať rozumne z vecami, čo má z prírody, aj keď je príroda založená Bohom. Boh dal človeku prírodu, a človeka do nej. Teda, starajme sa o prírodu, bo Nás Ona zrodila, na základe toho, že Krišna stvoril prírodu pre Nás. Len nerobme zase prírodu otrokom človeku, bo Sme na žive vďaka prírode, ktorú stvoril Krišna. Ale zase naopak, nerobme sa otrokmi prírody, aj keď je človek závislý na Nej, aj keď si to často nechce priznať a ťaží z nej všetko možné.

     Podarilo sa Vám poučky z minulej kapitoly pochopiť? Sú to poučky života, múdrosti a tolerancie – aby človek človeku rozumel, a nevládol nad iným človekom – netyranizoval ho v akejkoľvek podobe. Človek nemá vládnuť človeku, ale spolunažívať a rozvíjať sa v zmysle pokory tolerancie a Lásky pred Bohom a k Bohu. Tieto poučky – múdrosti, sú aj pre sebapoznanie, aby človek vedel čo dokáže a čím môže pomôcť iným ľuďom. No, treba však aj k tomu zaradiť psychológiu, aby človek mohol dľa psychologických testov zistiť, čo má v živote robiť, čím sa má živiť a čím pomáhať iným. V krátkosti, na čo má talent – či talenty. Ak totiž začne človek používať tie vlohy a talenty, začne sa mu lepšiť duševné zdravie a tým pádom nebude krutý a surový voči všetkým a všetkému. To, že človek robí zlo, značí, že kedysi keď mal začať rozvíjať svoje vlohy a talenty, neuvedomoval si to, a to v ňom začalo pomaly meniť jeho povahu ku zlu. V minulosti nezačal rozvíjať čo bolo treba a začalo mu z toho liezť na nervi všetko možné a začal byť preto zlý. Každý má totiž nejaké nadanie, vlohu či talent. Ale nevyužíval ho. Potom začal ten talent utláčať -–nevedomky človek sám v sebe, a začal prepadať depresiám a komplexom, čo mu zničilo povahu a prestal si postupne vážiť rôznych ľudí, sám seba a vôbec, v extrémoch i život, či už vlastný, alebo cudzí. A tu už začínajú kroky ku kriminalite. Ako sú krádeže, cudzoložstvá, utláčanie, šikan, vraždy a podobne. Všetko zlo pochádza od necvičených a nepoužívaných talentov, vloh a nadaní. A preto sú vo Svete vojny a útlaky a podobné deje. Keď nechcete ani Vy patriť k tým ľuďom, čo robia zle, choďte za psychológom a dajte si zistiť Vaše nadanie, vlohy a talenty a aj IQ, na čo máte a na čo nie a potom sa porozprávajte s psychológom, ako začať na sebe pracovať. Psychológ Vám poradí a môžete začať žiť plnohodnotný život. Ak začnete v päťdesiatich, a nie v detstve, nič sa nedeje. Veď človek je tvor učenlivý, jeho schopnosti sú závislé na cvičení zručnosti v tých talentoch. Nikdy nie je neskoro sa začať učiť. Aj som čítal v jednom kulturistickom časopise, že ľudia v päťdesiatich začali posilovať, a ich zdravie sa začalo lepšiť. Po nejakom času mali lepšie zdravie, psychické aj fyzické. Začali opäť sa zaoberať činnosťami, ktoré museli kvôli chátrajúcemu zdraviu zanechať. A toto je len kulturistika. Ale, ak začnete používať svoje vlohy a talenty a nadania, aj na dôchodku, vaše zdravie psychické sa zlepší, a nebudú z Vás „bručouni“. Bo človek, ktorý len hundre a kritizuje všetko a všetkých, čo mu príde do cesty, nemá vyvíjané svoje nadanie, alebo nie to pravé. Niekto v jeho minulosti sa prehrešil voči nemu a utlačil mu nejakú vlohu, čo spôsobilo podvedomú blokádu a na nej je potom stavaná jeho už poškodená psychika.

     Človek by mal preto pomáhať iným ľuďom k rozvoju a pochopeniu samého seba. Veď i sám Sokrates, učenec a filozof v dobách Veľkého Grécka, chodil a učil ľudí aby na sebe pracovali. Pomáhal im pochopiť, kde spravili chybu, aj ako ju napraviť a zlepšiť si tím život a začať žiť život plný poznania. Už v tých dobách na to prišli filozofi. Tak prečo by sa malo dnes na to zabúdať? Človek má dar rozmýšľať, kombinovať a tvoriť, tak ako aj milovať a byť milovaný, a dokonca aj stvoriť nový život. Prečo by nemal byť múdrejší? Keď kedysi na to prišli ľudia, prečo by to mali dnes obchádzať? Chodiť okolo horkej kaše a nikdy neochutnať jej dobrotu – jej chuť, keď človek zmúdrie?

     Len to má jeden háčik. Je jednoduché povedať: „Si hlupák, rob zo sebou niečo!“ – len čo ak ten hlupák nemá ani poňatia, ako sa má učiť? Niekto si dokáže zapamätať básničku, ale iný nie. Musí najprv pochopiť na akom princípe funguje pamäť, a potom si do života začať zaraďovať učenie sa a mať k tomu kladné postoje. Bo človek zo zlými postojmi k životu a sebe temer nič nedosiahne. Sokrates si vypočul ich problémy, navodil rôzne situácie teoreticky a slovne a priviedol formou im nevšimnutou, aby sa ich mozog rozbehol a začali sami uvažovať, spolu zo Sokratom, ako si pomôcť. Sokrates chodil medzi ľudí, za pomoc nič nepýtal, možno nejaké to občerstvenie pri rozhovore ale inak nič. Bol chudý – ale múdri. Tak si to berte ako príklad, ktorý vtedy pomohol veľa ľuďom ktorých stretol a rozprával sa s nimi.

     Ak chcete pomáhať ľuďom, ako bol Sokrates, a budete denne komusi byť do tváre – „Uč sa!“ Či „Pracuj na sebe!“ Tak nič nedosiahnete. Je kopec ľudí, ktorý vidia chyby, ale nič s nimi nerobia. A ani nevedia ako - vidia len cieľ. Byť víťazom, byť múdrim. No ako sa to dosiahne? Jednak je tu vôľa, „Chcem a budem!“. Musíte si spĺňať predsavzatie. „Budem a hneď!“ No aj to však nie je ideálne riešenie. Najprv sa musíte s psychológom povyprávať a otestovať, na čo máte. Potom viesť rozhovory a búrať blokády, ktoré Vám spôsobili iný ľudia, ktorý ten talent zablokovali. A potom jemným spôsobom začínať, až sa to stane Vaším denným chlebom. Bo človek nežije len s práce a z Lásky k Bohu a ostatným ľuďom a svojej družky. Ale aj z úctou a porozumením a pomocou aj sám sebe. Ak ktosi vynechá jednu zložku z týchto, skôr či neskôr na to doplatí, v akejkoľvek podobe. A môže to zapríčiniť úpadok intelektu a nadania. A bude človek opäť na dne.

     A tu sa vrátim opäť k poučkám, ktoré boli v minulej kapitole. Pochopili Ste ich? Viete prečo som ich tam tak napísal? Sú to základné psychohygienické poučky. Každý Jogín a Buddhista aj Oddaný v Krišnu ich pozná. Tak prečo nie Vy? Ak nieste veriaci, nevadí. Aspoň máte motív na premýšľanie, ako byť plnohodnotným človekom. Ktorého si ľudia budú časom vážiť, ak pôjde dľa nich. Aj Krišna sa na takých ľudí inak pozerá. Ak budete „sekať dobrotu“, Boh Vás odmení časom, ak zotrváte do konca života, stane sa Vám to akoby životným krédom, ktoré budete dodržiavať a ani si to neuvedomíte. Bude z Vás lepší človek. Ktorý časom za to bude dostávať odmeny – to je otázka karmi. Robíš dobro? – dostaneš dobro! Robíš zlo ? –dostaneš zlo! Myslite!

 

 

Neschopnosť sústredenia, smútok, nervozita…

 - Čo stým? Je to dosť frustrujúce a nemá to konca kraja? – nevadí, mám riešenie. Zoberme do rúk Jógu – Jogasútru …                                                                              

Jogasútra I. 32: K ich odstráneniu je treba cvičiť sústredenosť na jeden objekt.

Jogasútra I. 33: Myseľ sa naplňuje mierom stretávaním sa zo šťastnými, súcitenie z nešťastnými, ocenenia cnostných a vyvarovania sa zlých a nerestných ľudí.

Jogasútra   I.  34: Ale taktiež výdychom a zadržiavaním dýchania.

Jogasútra I. 35:  Myseľ sa upokojí, keď meditácia vytvorí výnimočné zmyslové vnímanie.

     V prvom rade v takýchto psychických stavoch, musí človek sám seba ovládnuť – svoju psyché. Uvedomiť si, že mám psychózu. Čo je uvedomenie si svojho neželaného stavu. Je to, ako keď si divák v divadle všimne scénu zla. Potom treba zmeniť situáciu, a navodiť si napríklad  stav, ktorý sa volá santóša – spokojnosť. Uvedomiť si inú situáciu, ktorá Vás poteší a navodí opäť stav sebakontroly. Pri týchto pocitoch neschopnosti sa sústrediť, smútku, nervozity a podobne, treba začať myslieť, uvedomiť si situáciu diváka, a preorientovať dľa možnosti myseľ na jeho činnosť, ktorú robíte, keď Ste šťastný, a mať len to na mysli. Spomeňte si, ako sa stretávate z dobrými ľuďmi, ktorý Vám pomáhajú a sú Vám nablízku – Vaši najmilší. Potom začnite pravidelne dýchať a predlžujte dýchanie pomaly nenútene nádychy a výdychy. Ďalej predlžujte pomaly nenútene a počúvajte pritom reč tela, a pravidelne pozastavujte dýchanie po nadýchnutí. Najprv na okamih a potom na dva okamihy a tak ďalej. Potom nastane jemné preladenie – reštart systému, ktorý Vás upokojí. A privedie na lepšie myšlienky. Možno sa Vám aj podarí sa tak sústrediť, že opäť začnete pociťovať pocity spokojnosti a sebadôvery. Nájdete svoj mier v sebe a v okolí. A v takýchto prípadoch, keď toto dokážete, môžete počas meditácií dosahovať stav Lásky, mieru, spokojnosti a vnútornej harmónie. A buďte si vedomí, že Ste zvíťazili sám nad sebou. Ak sa ocitnete niekedy v budúcnosti opäť v niečom takom, a spomeniete si na tieto riadky, a ako sa Vám podarila sa upokojiť a navodiť opäť harmóniu v sebe a okolo seba, bude sa Vám lepšie dariť a dokážete toto vykonať z čoraz lepším výsledkom. Až budete sám žasnúť, čo všetko dokáže Joga a jej texty, ktoré kedysi a aj dnes cvičia milióny ľudí po celom Svete. Si predstavte, koľko ľudí čaká na takéto niečo … Vy to máte tu a teraz a hneď sa to môžete učiť:

 

Postup:

 • < >

  2. Načúvajte hudbe, nechajte sa unášať jej melódiami. Na nič iné nemyslite. Tá hudba, aká je? Páči sa Vám? Aký máte z Nej pocit? – je pokojná, plná harmónie a prekrásnych zvukov, ktoré sú ako balzam na Vaše nervi, ktoré sa pri tom upokojujú. Ste pokojný? – Hádam áno…

 • < >< >

  5. Začnite pomaly dýchať uvedomelo. Postupne predlžujte dýchanie do plných pľúc. Nádych a výdych. Skúste po nadýchnutí zadržať dych, na sekundu a vydýchnite. Pomaly a nenútene. Po výdychu tiež na okamih zadržte dych – ale nenásilne a ak Vaše telo bude pýtať nádych, pomaly sa nadychujte. A takto dookola. Pomaly predlžujte „nedýchanie“ ale počúvajte pritom reč tela, kedy sa máte opäť nadýchnuť a či vydýchnuť.

 • < >< > 

   

  Ak Vám ktosi povie: „Cvič na sebe!“ spýtajte sa: „A Vy na sebe cvičíte?“

Fyzické cvičenie a psyché človeka

     Viete o tom, že človek potrebuje aj pohyb na to, aby mu to dobre myslelo? Medzi predmety hodím na základnej škole patrí aj telesná výchova. A ja viem prečo … Vy viete tiež? Uvidíte … .

Nenadarmo sa hovorí, že pohyb patrí k životu. Ak sa človek prestane pohybovať, jeho telo časom zlenivie a začne chradnúť, v lepšom prípade strácať silu a výdrž. Spolu s tým ide ruka v ruke s chorobami. Ak sa človek dlhšiu dobu nehýbe – lenivie, ako napríklad lenivci, nemusí chodiť do práce a podobne z mne neznámych dôvodov, a doma vysedáva pred televíziou a podobne, jeho telo časom stráca na pružnosti odolávať rôznym chorobám. Čoraz častejšie sa začne prejavovať napríklad chrípka, či kašeľ a nebude tomu konca kraja. Začne tiecť z nosu a podobne. Namiesto lekárovi nepôjde nikam, veď je to len obyčajný kašeľ. A časom to možno prejde, ale vďaka pohodliu – necvičení fyzickom telo stráca obranyschopnosť, a to sa bude časom zbierať až raz príde zdravotný problém … nedostatok pohybu zapríčiní aj nízky tlak. Srdce zoslabne, imunita už nebude taká silná ako počas krásnych dní pohybu. Nebude mu to tak dobre tráviť, kilá pôjdu hore a bude si musieť kúpiť nový oblek – širší.

     Čo sa deje z človekom vtedy? Je známe, že kde je pohyb tam je život. Telo totiž začne pracovať, až keď sa namáha – človek a jeho telo sú lenivými. A tak to je i s telom, ak sa lenivec prestane aktívne hýbať a bude vysedávať. Telo prestane pracovať ako má. Ak kulturista zdvíha stála rovnako ťažké činky a nezvyšuje ich hmotnosť, sval si na to zvykne, a prestane naberať silu. Veľkosť síce porastie, ale nie sila. Ak potom kulturista pridá na hmotnosti činiek, sval sa síce rýchlejšie unaví, ale začne bojovať a brániť sa tým, že bude sa snažiť regenerovať (keď kulturista oddychuje a má už proteíny v sebe), a v nej bude rásť. Naberie „korbu“. Toto je kulturistika, a v prestaním sa pohybovaním a naopak lenivosťou človek stráca ako ten sval obranyschopnosť, má čoraz horšiu a horšiu schopnosť sa regenerovať – nech to je ktorýkoľvek orgán či sval. A akoby to nestačilo, začne človek často priberať. To, čo zkonzumoval počas aktívneho pohybu v minulosti telo vtedy spálilo, a keď lenivec zlenivel, neprestal jesť toľko, alebo len trocha obmedzil, telo bez pohybu nespáli a ide to do tukov. Čo Vy na to? A ešte pridám jednu perličku. Viete, hovorí sa: V zdravom tele zdravý duch. Tak mi napadlo, že pohyb zdvíha aj náladu k lepšiemu, ale nesmie sa to preháňať. Denne zopár cvičení a Ste fit. Potom si doplniť vitamíny a telo môže regenerovať. Skúste raz, keď budete unavený psychicky – ale nie veľmi, je to prvý raz, urobiť zopár drepov či klikov a nálada sa mierne dvihne. Nemusíte kvôli dobrej nálade chodiť do pohostinstva na poldecák, aby Ste zabudli na problémy, ktoré Vám víria v hlave. Stačí si trocha doma zacvičiť a Ste fit – a ako budete cvičiť, tak sa Vám nálada zlepší. Nerobte kvôli tomu svetové rekordy v počte klikov či drepov, ale len toľko, koľko si trúfate, ale opatrne, bo zajtra budete mať svalovicu, a v takomto stave pracovať … . Stačí len asi väčšiu polovicu než si trúfate a potom počkať asi pol minúty a zase trocha cvičenia, a urobiť to pár – či nepár krát, a potom si sadnite. Uvidíte, jako Vám stúpne nálada. Ani nemusíte na vyššie poschodie kvôli zdvihnutiu nálady. A teraz citát z večerníčku, Králíci z klobouku:

„Vstávat a cvičit!“

„Ale próč?“

„Proto že je ráno!“

„Jenže já mám … a toto musím vynechať a doplniť … zlú náladu, a chcem si ju zlepšiť!!! – Čo Vy na to, môže byť?

Viete čo sa deje z človekom, keď má zlú náladu či je prepracovaný a má z toho mindráki? Mozog vyťažil z tela chemikálie potrebné pre prácu mozgu, a teraz ich postráda. Ale, keď si po príchode domov z práce sadnete a vypijete si kávu a pobafkáte cígu, a potom si takto trocha zacvičíte nálada sa dvihne. Viete prečo? Pri pití kávy sedíte, a to telo oddychuje. Ale potom mu dáte trocha pohybu stále rovnakého (občas treba aj zmenu), a dostanete sa do lepších obrátok, telo začne opätovne vyrábať chemikálie pre mozog, čo bude mať vplyv na tzv druhý dych. A teraz jedna rada pre toho lenivca: Ak stále vysedávaš pred čímsi, a nič dokopy nerobíš. Preruš lenivosť a trocha sa popreťahuj  - strečink a urob zopár klikov, či drepov a o pol minúty opäť. Prekrví sa Ti telo a srdce sa trocha preberie, a zvýši sa Ti krvný tlak. Len jednu poznámku, nepremáhaj sa a cvič z rozumom. Rob dve tri série po menej, ako jednu veľkú  - kulturisti tak cvičia, bo sa prišlo na to, že sval po výkone ak sa uvolní, o cca 45 sekúnd sa sčasti zregeneruje a je schopný opätovného pohybu – námahy. A toto kulturisti využívajú. Na tomto je postavená celá kulturistika. Ešte podotknem, že človek vekom stráca ohybnosť, ale ak aspoň tri razy do týždňa celý život aktívne športuje, staroba už nebude chorobou. Veď sú aj ľudia, ktorý sú na starobnom dôchodku a začali chodiť do posilovne, a ich zdravie sa zocelilo o viac než 100%. Tak čo lenivec, ideš si zabehať? – Alebo inak: Chceš mať zdravú starobu?

Nikdy nie je neskoro učiť sa

     Určite poznáte porekadlo: „Bez práce nie sú koláče!“ a to myslím doslovne. Veď si predstavte, boli by počítače a TV bez poznania pravdy? – asi nie. Veď aj také Marie Curiová- Sklodowská a Jej manžie Piere, objavili rádioaktivitu, ktorá časom dala vzniku rozvoju atómovej energie, aj keď to šlo z medzi zástavkou v atómovej bombe. Skončila síce druhú svetovú vojnu, ale tie hrôzy kvôli nej – zomrelo veľa ľudí a zničená oblasť ... . Ale, bol koniec vojne. Aj keď pred nedávnom tu bol zase Bin Ládin a jeho stúpenci.

     Ale nechcem hovoriť o takýchto veciach a dejoch. Chcem len poukázať na vývoj, ktorý dosiahli ľudia, ktorým na tom záležalo a dali si s tým veľa práce ... čo platí: bez práce nie ... je poznanie. A to najmä práce na sebe. Aj Veľký mudrci východu, ako aj Dalajláma, musí denne na sebe pracovať, aby dosahovali vnútorného mieru, ktorý umožňuje na sebe pracovať. Keď je človek nervózny a agresívny, čo dosiahne? Iba nerváky šíriť naokolo a v sebe. A to nie je pokrok, ale ústup múdrosti – šialenstvo, v čoraz väčšom merítku. A to zabraňuje pokroku. A taký človek sám v sebe degraduje a ponižuje svoje postavenie v prírode a voči Bohu. Boh stvoril Svet pre Ľudí, a nie pre človeka, ktorý sa pokúša riadiť Svet silou zbraní. Svet je pre pokoj, mier, napredovanie v poznaní a najmä cesta k Bohu. Nepokúšajte sa ovládať Svet zbraňami, ak to ide aj cestou porozumenia a loajálnosti. Veď aj ten najkrutejší človek potrebuje niekde hlavu skloniť a niekomu sa posťažovať a povyprávať sa. A to sú znaky ľudskosti, a nie ľudskej márnosti a šialenosti. Dúfam, že Ty nechceš byť takým, ak áno, mysli na tie nehanebnosti, čo vykonal človek v mene viery – vojny a lži, polopravdy a klamstvá, intrigy a podobne v snahe ovládnuť človeka a vykorisťovať ho akým koľvek spôsobom, iba pre potešenie seba samého – nie je to sebectvo? Tešiť sa bude len jeden človek a ostatný sa budú trápiť pre blaho jedného človeka? Ešte chceš byť zlým? Ak nie, tak začni na sebe pracovať, denne poslúchaj uč sa, ak to nejde, aspoň chvíľku si nájdi pre seba a zmúdrenia na každý deň. Nemusíš pritom zachraňovať polovicu Sveta, ale zachráň sám seba. Utekaj pred namyslenými a panovačnými ľuďmi, ktorý len rozkazujú a chcú vládnuť silou – mocou. Ak nevieš ako, jednu cestu môžeš nájsť u Oddaných v Krišnu, či Jogýnov, alebo Buddhistov. Daj si do googlu nájsť stránky o Krišnovy u Nás na Slovensku a kontaktuj Ich – pomôžu Ti. Objednaj si od Nich knihy o Krišnovi, a čítaj ich. Alebo môžeš hľadať scientologistov tu na Slovensku. Ako Silvovu metódu tak aj Dianetiku. A objednaj si knihy od Nich. Tiež je to jedna z ciest. Len treba chcieť a začať a pokračovať až do konca svojich dní. Denne to potom aplikovať do života a riadiť sa poučkami jamy a nijamy, či sa riadiť jogasútrou, ako som už písal v tomto texte. Ak máš koníček a prácu, tak si nájdi aj čas pre seba, oceníš ak budeš mať možnosť sám o sebe premýšľať, ako a čo si naplánovať v tomto rozjímaní. Môžeš si aj plánovať život, čo urobíš a čo nie. Rozjímanie má tiež svoje výhody – a potom uvidíš a povieš sám sebe: „Dá sa to!“ Chápeš? Je to pomerne jednoduché, denne si nájsť čas na rozjímanie a plánovanie, aj keď len na pol hodiny. Sadnúť si ku kávičke či čaju a rozjímať o živote a plánovať pri tom. Ak sa Ti to podarí, a budeš to denne aplikovať do života zvíťazíš sám nad sebou. Časom môžeš do života aj zapriahnuť jogu a časom aj vieru v Krišnu. Prečo práve Krišna? Sám Boh – Krišna, bol inkarnovaný v samotnom Buddhovy – Krišna bol inkarnovaný Buddha. On založil Buddhizmus. Je teda povinnosťou aj oddaného v Krišnu, aby nasledoval aj Buddhovo učenie.  Týmto možno nebudú súhlasiť Oddaný v Krišnu a majú svoj názor na túto tému, ale mi prišlo na myseľ, čo robil Krišna na tejto Zemi, to by mali podobne robiť aj všetci ľudia. Aj keď sa jedná o Buddhizmus. Mal som po ruke knihy o Tibetskom Buddhizme, v ktorom sa hovoria podobné veci a deje, ako v učení Oddaných v Krišnu. O Buddhizme, ktorého hlavou je Dalajláma – Tibetský Buddhizmus, ktorý založil sám Krišna v jednej z inkarnácií. A aj Dalajláma denne cvičí a praktikuje jogu vo svojom živote. Joga je základ Buddhizmu, a určitý spôsob života. Na ktorý si treba zvyknúť, a pomaly a opatrne a cieľavedome zavádzať do života. Veď sa hovorí: „Pomaly ďalej zájdeš“. Zo začiatku Ti postačia tieto porekadlá v tejto knižôčke, a časom si zakúp knihu jogy a Buddhizmu od Dalajlámu. Ale pomaly, a nečítaj čo Ti príde pod ruku. Mne sa napríklad osvedčila kniha o joge od Milana Poláška. Vydal ju kedysi za komunizmu. Aj keď sa v nej píše o joge, ale pravý význam jogy nenašiel. Je síce pravda, že každý človek má iný názor na jogu, ale zmysel jogy je: začať na sebe pracovať a dosiahnuť v sebe tie najčistejšie a najdokonalejšie vlohy na ceste k Bohu – ku Krišnovi. Stať sa lepším človekom a zmúdrieť a čosi pre kohosi urobiť a robiť. Táto cesta je cestou, ktorú si môžeš aj Ty vybrať. Ja som ňou šiel, a našiel som sa, aj keď ako človek som narobil dosť chýb a omylov, ale šiel som. A ak pôjdeš ňou aj Ty, môžeš i nemusíš robiť väčšie či menšie chyby. Ja som ich urobil „zopár“ – ale postavil som sa a šiel som, aj keď mi pomáhali iný ľudia. Veď bez pomoci človeka človek hynie. Človek je od človeka závislý, tak ako každý človek je závislí od Krišnu, aj keď si to neuvedomuje. Chceš zmenu a dokázať čosi? Aspoň sa zdokonaliť sám pre seba? Uč sa, a skúšaj na sebe pracovať. Aspoň nejaké filozofické pojednania a štúdia, ktoré vedú k osvieteniu – čili zmúdreniu a pochopeniu vecí a dejov. Ak si myslíš, že máš už veľa rokov, či si už na dôchodku ... mýliš sa. Denne cvičiť sa oplatí. Každý deň sa snaž, až raz po smrti povieš Bohu – dokázal som v živote aspoň na sebe pracovať a pomôcť komusi.

     A ako to bolo s Tou Máriou Curieovou – Sklodowskou a Jej manželom Pierom? Pomáha ich práca aj v räntgenoch, čo umožňuje lekárom pomáhať lepšie pochopiť, čo sa odohráva v Tvojom tele, aby určili diagnózu a potom navrhli spôsob liečby. Atómová bomba bola zase otvorenie brány do Sveta z elektrickou energiou. Vďaka Tým rozumným a veľmi múdrim ľuďom, máme doma elektrickú energiu, vieme vďaka nej, čo sa kde deje s TV vysielania. Môžeme si pustiť na spríjemnenie chvíľ aj hudbu z rádia, čo umožnil rozvoj zase múdry človek Marconi. On bol zakladateľom rádiového vysielania na celom Svete. Kde by Sme boli bez múdrosti týchto ľudí? V dobe kamenne či bronzovej? Alebo, ako sa hovorí: „Sto rokov za opicami?“ Bez múdrosti je človek stratený a je na nižšej priečke v systéme zvanom „Človek“.               Týto ľudia dokázali zo sebou čosi robiť. Dokázali na sebe pracovať, aby zmúdreli a samy pomohli svojou až priam otrockou prácou na dielach, ktoré pohli Svetovými dejinami a zmenili navždy obraz Sveta. Taký, aký to majú vo víziách niektorý fantasti. A ktovie, čo Ty dosiahneš v živote ... aspoň sám seba zmeniť v poznaní a poznávaní múdrostí Ľudstva. Človek ako taký, nie je zlý, ale zlo je v ňom. Preto ho musí denným cvičením neutralizovať a časom zanikne. Pracuj na sebe, nech si ktokoľvek. Si cenný v očiach Boha, aj keď si len bezvýznamný človiečik, ale môžeš zmúdrieť, a k tomu Ti stačí aj kniha zakúpená alebo z knižnice. Môže sa s Teba stať samouk. Len rozhoduj a vyberaj si to, čo si myslíš, že Ti pomôže. Rozjímaj teda denne o sebe a svojich možnostiach a relaxuj. Dosiahneš tak svoje ciele, len treba chcieť a robiť s tým niečo. Dá sa to, len treba ... ale to už vieš, tak konaj. 

Prečo práve Joga, Buddhizmus a Hinduizmus?

     Jednoducho preto, bo ako jediné učenia tieto založil sám Krišna. A okrem toho, obsahujú temer všetko, čo človek potrebuje denno denne. Určité zásady a ciele človeka, ktoré určia, na čo má a na čo nie. Sú to akési poučky, ako sa má človek správať voči iným a aj voči sebe samému. Ako si sám sebe pomôcť, keď sa k Tebe všetci otočili chrbtom a nechcú pomôcť z tebe neznámych dôvodov. Ukazujú cestu, po ktorej ísť, aby si nebol komusi na obtiaž a dokázal iných ako tak pochopiť. Je to cesta, ktorou by mal ísť každý. Ak nepôjde, jeho problém, ale v niektorých budúcich životov sa tomu nevyhne. Skôr či neskôr sa tomu bude musieť venovať, nevyberie si. Túto cesto vymyslel sám Krišna Je to cesta, po ktorej kráča každý Oddaný v Krišnu, aj keď nie priamo, ale celkom určite aspoň základ, a to je Bhakti joga- joga Lásky a cesty ku Krišnovi. Každý ju raz bude musieť začať ísť, a až skončí u Boha. Jogu založil kedysi dávno pradávno Krišna, priniesol ju Bohu Slnka a Jeho Syn ju predniesol pozemským kráľom, a odtiaľ pochádza v prvých krokoch tu na Zemi. To je joga, ale joga je zároveň základ Buddhizmu. Z jogistických cvičení sa odvíja Buddhizmus a aj Hinduizmus – Oddaný v Krišnu.. Hinduisti aj Buddhisti denne dodržiavajú poučky z Ich viery, a aj poučky jogy – čo sa vzájomne prelínajú a doplňujú.

     Pravidlá sú dané, učenie je dané ... pôjdete po tejto ceste? Ak zvažujete čo urobíte, premýšľajte o tomto. Potrebujete či nie aspoň psychológa, aby Vám povedal cestu ako pracovať sám na sebe? Či potrebujete iba knihu na cestu sebapoznania? Ak, tak ktorú? Môžete si preto vybrať, toto je cesta, ktorou pôjdu raz všetci i neveriaci a aj kresťania. Kresťan síce povie že je toto démonstvo, diabol a podobne. Ale v niektorom budúcom živote to bude jediné riešenie. Kresťanstvo už mu nebude vyhovovať a odmietne ho a prijme tieto učenia a pravdy. Zaprie kresťanstvo a začne sa venovať Joge, Buddhizmu či Hinduizmu a ich filozofii. Zamyslite sa takto: toto učenie založil sám Krisna, ale nie kresťanstvo, tak ktoré myslíte že vydrží? Kresťanstvo určite nie, aj keď jeho stúpenci vychvaľujú krista do nebies. Raz aj v budúcom niektorom živote kresťan povie, mne nestačí kresťanstvo, idem cestou Jogy, Buddhizmu či Hinduizmu. Áno, toto čaká každého – bez výnikmy. Ale záleží len na tom, aké bude mať šťastie od Boha – Krišnu, či mu dá do životnej cesty stretnutie z Oddaným v Krišnu, Buddhistu či Jogína, alebo nejakú knihu na túto tému. Je to len milosť samotného Krišnu. Aj kresťan sa ocitne raz zoči – voči tomuto. Aj keď si nebude pamätať svoje minulé činy z minulých životov. Opakujem, je to cesta ku Krišnovi, cez tieto učenia. Pokiaľ nimi nepôjdeš, celkom určite sa znovu narodíš a budeš musieť znášať zdary – nezdary vo svojom živote aj nádeje a sklamania. A potom si povieš, načo sa trápiť, ak môžem ísť cestou ku Krišnovi. Zaručí Ti to aj isté výhody. Budeš šťastnejší, začne sa Ti dariť a budeš spokojnejší, len treba chcieť a prijať Krišnu, povedať Mu: „Tu som, veď ma a daj sa mi poznať – chcem ísť k Tebe, bo Ťa chcem milovať, buď mojím životným cieľom ...“ Potom sa Ti dá poznať, pomôže Ti, nájde si Ťa a Ty spoznáš to čo nechápe a nechce kresťan prijať. Pochopíš namyslenosť a tuposť kresťanov, ich nezmyselné doktríny a hlúposti, kvôli ktorým boli vojny v minulosti a útlaky. Ako príklad DaVinciho kód, či známe slová „Na Panské!“- toto hovorievali pred prvou Svetovou vojnou.

     V podstate som vysvetlil, cesta k sebapoznaniu vedie aj cez učenia východu, ktoré presahujú aj psychológiu. Nepoznám vedu psychológie, ktorá by viedla k absolútnemu sebapoznaniu v psychológii, ako pomocou psychológie dosiahnuť nadľudské schopnosti, ako napríklad bojové umenia či hlboké meditačné praktiky, ktoré zatiaľ psychológia nepozná. Takže učenia Východu o ktorých tu píšem, presahujú aj poznanie modernej psychológie Západu. O týchto učeniach sa po psychologickej stránke veľa nevie, ale majú veľkú silu a schopnosť porozumieť sám sebe a viesť život smerom, aký si sám určíš. Sám si môžeš riadiť život, svoje ciele a môžeš žiť plnohodnotný život a časom budeš sám si tvoriť cvičenia, ktoré Ti budú vyhovovať a naplňovať. Len nezabúdaj, denne sa prihováraj Bohu Krišnovi, zdôveruje sa Mu, poslúchaj jeho rady, čiň sám seba v pokore a trpezlivosti, a predovšetkým MILUJ KRIŠNU. Odmení sa Ti, pomôže Ti, zmení Ti život a potom budeš schopný na sebe pracovať. Zvládneš časom veľa vecí, o ktorých si kedysi sníval, ale nemohol si si ich dovoliť, nemal si vtedy na to, ale časom sa naučíš na sebe pracovať a dokážeš to, čo budeš chcieť, ale vedz, ak sú to zlé veci, deje a ciele – Krišna Ťa časom za to potrestá – neunikneš jeho hnevu, to si zapíš za uši. Naopak, ak poslúchneš Krišnu ... odmení sa Ti a pomôže Ti v ceste poznávania Jogy, Buddhizmu a Hinduizmu ... tak, do čítania a do cvičenia ...

     Ak sa rozhodnete pre túto vieru, vedzte, že možno natrafíte aj na tzv falošných jogínov, a vôbec učiteľov, ktorý len hanobia a zneucťujú Božsky inšpirovaných ľudí – vodcov a učiteľov, bo sa môže vydávať za učencov, a keď sa im odovzdáte, skončíte zle. Je to smutné, ale nájdu sa aj taký „guruovia – mudrci“, ktorý Vás len zbytočne zaťažia a nevydržíte to časom a budete sa chcieť vzdať. Ale nájdu sa aj ozajstný guruovia – mudrci, ktorých treba hľadať, možno sa Vám podarí nájsť toho pravého hneď na prvý raz, či až na desiaty raz? – Preto, ak Vás jeden „guru“ zmätie, nechajte ho a skúste hľadať iného, ako sa vrav „Kto hľadá, nájde.“

     Tieto učenia Východu, majú aj svoje výhody, naučia ľudí na sebe pracovať. Poznáte predsa porekadlo: „Človeče, pomôž si, aj Boh Ti pomôže!“ – takže, nebuď lenivý a začni na sebe pracovať, potom Ťa budú ľudia chváliť, ak čosi na sebe a potom aj na niečom dokážeš. Ale to chce vytrvalosť a cieľavedomosť. Takže, vieš že treba ísť na to, a teraz si urči ciele, čo chceš dosiahnuť, ale nech to je niečo, na čo momentálne máš predpoklady, ak si totiž dáš niečo nereálne ... nezvládneš to a nebudú výsledky. Ak nevieš na čo máš, aké máš vlohy, zájdi za psychológom nejakým v Tvojom okolí, a povyprávaj sa s Ním a povedz, že chceš zo sebou čosi robiť a povzniesť sa tak do Tvojich snov. Nech Ti spraví testy Tvojich schopností a talentov a nadaní a môžeš začať, také jednoduché, však?

 

Práca človeka pre Krišnu, spoločnosť, pre rodinu, pre seba (fyzické cvičenie, psychické – joga a meditácie a mágia, intelektuálne)

     Kdesi som počul, že pracovať treba pre spoločnosť a pre seba. Ale treba toho o čosi viacej, ako je napísané v nadpise tejto kapitoly. Myslíte, že je to správny názor? Tak sa na to pozrime .. Keď chce človek žiť, čo potrebuje? Jesť, spať, odevy a obuv, zdravotné potreby (zubná pasta a kefka), niekde byť, z niekym sa stýkať inak by zblbol samotou, čosi potrebuje robiť, aspoň polievku si uvariť a venovať sa nejakej činnosti, inak by len celý život ležal na chrbte a hľadel kamsi do neznáma. Jednoduché však? – ale nereálne. Je známe čo tvrdia všetci ľudia. Človek potrebuje spoločnosť, a venovať sa dákej činnosti, mať kohosi nablízku a podeliť sa s ním o svoje trampoty a úspechy a povyprávať sa, veď je známe že človek je spoločenský tvor. Ale, zase odtiaľ potiaľ, pre výcvik v joge treba samotu, a nie okolo hurhaj a krik. Duševné cvičenia vyžadujú pokoj a rozjímanie. Teda v pravý čas oddych a relax – ideál je joga, a aj pravidelnú činnosť a tou je práca – chodenie pracovať, či už vo fabrike, v kancelárii, obchode, alebo v škole či práca na doma a podobne. Tým si človek trocha privirobý a stratí trocha času pre iného – iných ľudí. Veď človek, pokiaľ nie je v životnom štádiu odriekania – ako mních v kláštore, tak by mal pracovať pre iných a potom pre seba a svojich blízkych. Inak by sa trápil samotou a nič nerobením a s tým človek dlho nevydrží byť „normálnym“. Ak sa nebude myseľ a telo dlhšie zamestnávať, zlenivie a človek na rebríčku svojej nadradenosti nad zvieratami, začne klesať a jeho „normálnosť“ sa bude nahrádzať „hlúposťou“. A kto chce byť hlúpi? Takých asi moc nie je. Alebo Ste jeden z nich? – Ak áno, že sa nehambíte! Ak nie – Všetka česť. Takým patrí Svet. Veru, bez práce iných ľudí, by Ste toto ani nečítali. Je to na spolupráci ľudí, čo dosiahnu.

     Zamysleli Ste sa niekedy, na čo vlastne človek pracuje? Z týchto riadkov je známe, že pre iných a pre svoju existenciu. Ale berte to trocha aj z inej stránky ... každý platí dane, teda, aspoň by mal ... platíte daň aj Bohu? – Smiešne? Veď premýšľajte: Boh dal človeku planétu a všetko na nej. A človek to berie pre seba a svoje pre-potreby. A čo za toto všetko dal človek Bohu? Človek berie prírode zadarmo, a iným ľuďom to predáva ... a pritom Krišna stvoril túto Zem. Kto Mu za túto Zem zaplatí? Kto zaplatí za napríklad železnú rudu? Či kto Mu zaplatí, ak niekto nájde ložisko diamantov, či zlata? Nik – je to surové a kruté, ale Bohu za toto nik nezaplatí. Ľudia neveria Bohu, aby Mu nemuseli platiť. A ako sa platí Bohu? Krišna je taký dobrý, že Mu stačí denne odriekať nejaké mahamanrtri a zopár úprimních modlitieb a aspoň občas ísť do chrámu Krišny. Dať Oddaným v Kričnu zopár peňazí na údržbu chrámu, a aby mali čo do úst. Oddayný v Krišnu – mnísi, majú inakší život v chráme a dôležité veci a deje, ktoré nechápu neoddaný. To je pláca – odmena pre Krišnu. Nepýta veľa peňazí, ak by totiž dal každý človek pravidelne iba trocha, stačilo by to. K tomu odriekať mahámantri, úprimnú modlitbu, snažiť sa navštíviť aj Krišnov chrám a zúčastniť sa kírtanov a Bohoslužieb a pomôcť niekedy Oddaným, aby nemuseli sa trápiť napríklad inžinierskymi prácami. Toto Krišnovi bude na začiatok stačiť. Ak chceš viacej sa dozvedieť a viacej dať Bohu, napíš do www.google.sk Chrám Krišnu na Slovensku, či Oddaný v Krišnu na Slovensku, alebo jednoducho www.krisna.sk  alebo podobné slovíčka a uvidíš, že budeš mať niekoľko možností.

     To je práca, ktorú treba odpracovať pre iných a pre seba. No však, pre seba mať ešte trocha viacej času než si myslí temer každý človek. Myslíte, že prečo je toľko agresívnych a nervóznych ľudí? Nemajú čas na oddych a rozjímanie. A keď majú, neoddychujú správne, keď sú aj počas a po oddýchnutí „pokojný“, ale stále podráždený. Čím to je? Iste Vás to už napadlo, nevedia si nájsť čas pre seba a nevedia oddychovať. A z toho vznikajú potom neduhy a celý ich systém škrípe. Už asi viete, kde je chyba, už som ju naznačil – ako na to? V nadpise tejto kapitoly to je napísané: Treba vhodné cvičenia ako pre telo a myseľ, tak aj energetické systémy tela. Že treba fyzicky cvičiť je známe. Cvičenie mysle len pre vyššiu triedu? Nezmysel. Každý to potrebuje. Aj meditácie – okrem kresťanov, tí sú pomýlený v týchto veciach. Za démonstvo kedysi považovali poznanie určitých prírodných zákonov, ktoré sú dnes aj kresťanom známe. Tí sú slepými, aj keď vravia že vidia a vedú ľudí správne. Veď aj meditácie považujú za démostvo, a podobné deje a veci – ktoré sú samozrejmé pre zbytok ľudstva, aj keď sa tomu nevenuje každý. Teda, meditácia je základ na vstup do samého seba, upokojí a navodí príjemné rozjímanie, ak sa robí ako treba. Počas meditácie môžete aj narábať z mentálnymi schopnosťami, či už vizualizovať si minulosť a hľadať stratené veci a deje (zabudnuté schopnosti oživiť), alebo narábať z energiami, ako napríklad ReiKi, či harmonizovanie čakier, alebo len tak pre zábavu si posielať energie z jednej dlane do druhej. Alebo vo dvojici manželov si navzájom vymieňať energie a posielať si telepatiou zamilované slová a vety, nie je to pekné? Môžete aj počas meditácie cvičiť i psychiku. Meditáciu v pohybe. A to je Bojové umenie napríklad Tai-Chi, či iné bojové umenie, ktoré má v tomto cvičenia. A môžete sa starať o seba dve veci naraz. Meditácia a pohyb, a ak Vám to pôjde, môžete v tomto pohybe používať aj mágiu. Čiže vírenie energií. Ako pohybujete končatinami, za nimi mať ako stuhu energie, napríklad živel vzduchu. Zamestnáte tak viacej vecí a dejov v jednom cvičení.

     Prečo toto všetko? Preto, Bo Krišna stvoril človeka na tieto veci a deje. AK bude každý toto cvičiť, či podobné a denne, stane sa z Ľudstva pokojnejšie a láskyplnejšie obyvateľstvo. Ľudia naplnia svoje životy a budú zamestnávať svoje vlohy. Ale na jednu vlohu som zabudol, neviete mi to pripomenúť? – Som uštipačný však? Nevadí Ti to však? Teraz to napravím. Zabudol som na schopnosti pamäte a logiky a intelektuálne schopnosti. Ale už som tomu jednu kapitolu venoval a v nej časť. A to sú schopnosti učiť sa, logicky uvažovať, a pamätať si. Má toto každý, aj ten pes sa dá naučiť nejakým kúskom, tak prečo nie človek?

Už viem, no ako začať, a čo potom?

     Zmúdrel si o čosi? To je fajn. Vieš už, ako je na tom človek? Z týchto riadkov dúfam chápeš, keď som písal ako na to a čo je vo veci, a hlavne prečo na sebe pracovať ...

     Základ je: „Chcieť a ísť si za tým!“

     Potom: : „Naplánovať, čo chcem dosiahnuť – rady psycholéoga“

     Ďalej: „Napísať si dľa jeho rady rozumne dosiahnuteľný rozvrh.“

     Potom:Si vybrať cestu a pomoc nejakého učiteľa či aspoň návod z knihy, či rady skúsenejších.“

      A: „Denne cvičiť a držať sa rád a postupov cvičení. Dodržiavať čo Ste si predsavzali a ísť si za tým ! A ak si nebudete vedieť rady, máte možnosť toho gurua, psychológa, či knihy alebo internetové stránky.“

     Tak vidíte, že sa dá na sebe pracovať. Len treba chcieť, a ísť si za tým. Nič viac. A hlavne vedieť tú správnu cestu. Aj keď bude kresťaň hovoriť čo o démonoch, nech si prečíta DaVinciho kód, je to iba kopec nezmyslov – život nie je kvôli ježišovi a jeho stúpencom, človek sa má naučiť čosi a viesť život správnym smerom – ale nie je to kresťanstvo. Krišna dal každému človeku do vienka nadpriemerné schopnosti, ktoré môžeme rozvíjať, či už pomocou Silvovej metódy alebo Dianetiky a podobne. A aj môžete použiť učenia Východu, keď si zakúpite v kníhkupectve o tom knihy, alebo na internete nájdete stránky o joge, aj tam sa nájde nejaká tá informácia o cvičeniach. Tu Vám ponúkam čosi na vysvetlenie, ale je na Vás, ako sa zachováte, veď Krišna dal človeku slobodnú vôľu a je na ňom, ktorú cestu si zvolí. Ale je jedna cesta – cesta Lásky ku Krišnovi. Je to najlepšia cesta, akú si môže smrteľník vybrať. Píše sa o nej temer vo všetkých knihách o Krišnovi – pojednával o tom teraz už zosnulý Krišnov Oddaný Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédanta Swami Prabhupáda. A volá sa Bhakti-joga, joga Lásky. Je to cesta, ktorá človeka očisťuje po všetkých stránkach, a je najbližšie ku Krišnovi. Veď kto Krišnu Miluje, toho Krišna odmení a ak dodržiava aj Jeho prikázania a poučky Oddanej služby – tomu sa Krišna odmení vo forme šťastia a nemusí sa obávať, že sa narodí – inkarnuje, do nežiadanej existencie plnej útrap. Ak sa náhodou znovu inkarnuje, bude to život šťastia, no za predpokladu, že dotyčný opäť nájde cestu ku Krišnovi. A to je vlastne i cieľ života. Ale, aby to bolo kompletné, tak ku ceste ku Krišnovi treba zapojiť aj svoje schopnosti, ktoré má človek od Neho. A to sú všetky xchopnosti o ktorých som už písal, teda intelektuálne, fyzická zručnosť, a dary ducha – schopnosti magické. Veď aj tieto dary dal človeku Krišna a pochádzajú od Neho. Ak by s tým Krišna nesúhlasil, nemal by ich človek – no nie?

 

Ešte doslov o mágii

     Čo myslíte, prečo vôbec existujú nadprirodzené schopnosti, a prečo ich niektorý ľudia majú? Jednak nimi Krišna všetko stvoril a lieči nimi ľudí, ale je aj to pravda, že ich majú i démoni – myslím zlé duchovné bytosti a polobohovia. Nimi aj Krišna udržuje celú existenciu pokope a udržuje ju. Tento dôvod je jasný. Ale čo také jasnovidectvo? Je to nástroj, ktorým človek môže pomôcť prekonať nejakú prekážku v živote a stať sa Oddaným v Krišnu, aj keď nie mníchom, ale Oddaným. A také energie na akúkoľvek mágiu? Napríklad liečiteľské energie vyliečia a pomôžu dotyčným ľuďom viesť život v poznaní a v zdraví. Alebo energie čo sú na čarovanie – ako David Copperfield, tak sa má človek v čom zdokonaľovať a len tak pre potešenie sa s nimi „hrať“. Tieto energie sú tiež od Krišnu. A to čo je od Krišnu, to neradno podceňovať. Čo Dal Krišna človeku, to má rozvíjať, a aj mágiu- veď je to Dar od Krišnu, a tým netreba pohŕdať, ale denne cvičiť na svoj úžitok a seba zdokonaľovanie. 

 

Doslov

     Venujem Všetkým, ktorý túžia po vzdelaní a, ktorý túžia aj po Bohu Krišnovi.

     Táto brožúrka je taký pokec naokolo takýchto vecí a dejov, ktorý chcú čosi začať, ale nemôžu sa rozhodnúť. Text je pre povznesenie ducha a človeka ako takého, pre potešenie a cestu poslania, ktorú si môže človek vybrať. Je tu pár poučení, ktoré človeku pomôžu pochopiť veci a deje, ktoré možno zatiaľ nevie a či nechápe, ako začať a či vôbec začať. Ale vedzte, človek ako taký má možnosť sa stále vzdelávať, veď sú obchody z knihami a je tu teraz aj internet, odkiaľ môžeme získať poznanie. Len to chce ... začať a nečakať, až mi jablko spadne zo stromu.

Autor:

... s pozdravom zostávajte a žite v pokoji a harmónii a v živote plnom bohatého poznania a nezabudnite venovať čas pre seba a aj pre iných a Krišnovi – chentovať ...